Anasayfa > Blog > YDS Nedir? YÖKDİL ...

YDS Nedir? YÖKDİL Nedir? YDS ve YÖKDİL Farkı

Ayşegül Şenol

YÖKDİL NEDİR?

YÖKDİL (Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı), Sosyal, Fen ve Sağlık Bilimleri alanlarında İngilizce, Almanca, Arapça ve Fransızca dil yeterliliğini ölçmek ve değerlendirmek amacıyla yapılan sınavdır. YÖKDİL sınavı ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından yapılmaktadır.

YÖKDİL'E KİMLER BAŞVURABİLİR?

YÖKDİL sınavına, yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar başvurabilir.

YÖKDİL'İN GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADARDIR?

YÖKDİL sınavının yüksek lisans ve doktora başvurularında kullanılacak puanın geçerlik süresi 5 yıldır. öğretim üyeleri ile doçentlik başvurularında YÖKDİL puanının aynen YDS gibi belirli bir zaman sınırlaması bulunmamaktadır.

YÖKDİL NEREDE GEÇERLİ?

YÖKDİL sınavı sonuçları, yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim, TUS, DUS ve doçentlik başvurularında kullanılabilir. YÖKDİL sınav sonuçları ayrıca üniversitelerde akademik yükseltmelerde gerekli olan dil yeterliliği puanı olarak da kullanılabilir.

YÖKDİL, YDS'nin de geçerli olduğu Yüksek Lisans, Doktora, Doçentlik, TUS ve DUS başvurularında geçerlidir. Bunun haricinde Yabancı Dil Tazminatı ve KPSS ile Yabancı Dil Seviyesi isteyen memurluk gibi başvurularda geçerli değildir.

YÖKDİL KAÇ SORU?

Sınav toplamda 80 sorudan oluşmaktadır.Sınav 180 dakikadır. Sınav sonuçları ortalama 3 hafta içerisinde açıklanmaktadır.


YÖKDİL Soru Dağılımı ve YDS Soru Dağılım Tablosu

YÖKDİL SORU TİPİ

SAYI

YDS SORU TİPİ

SAYI

Tense, Aktif-Pasif, Modal, if clause

4

Tense, Aktif-Pasif, Modal, if clause

3

Kelime, Phrasal Verb (1)

6

Kelime

4

Prepositions

1

Prepositions

2

Noun clause (1), relative clause (1)

2

Phrasal Verb

2

Bağlaç ve Clause Yapılar

7

Bağlaç ve Clause Yapılar

5

Gramer Toplam

20

Gramer Toplam

16

Close Test

10

Close Test

10

Cümle Tamamlama

11

Cümle Tamamlama

10

İngilizce - Türkçe

6

İngilizce - Türkçe

3

Türkçe - İngilizce

6

Türkçe - İngilizce

3

Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümle

6

Anlam bütünlüğünü bozan cümle

5

Paragraf Tamamlama

6

Paragraf Tamamlama

4

Paragraf (5 paragraf * 3 soru)

15

Paragraf (5 paragraf * 4 soru)

20Diyalog *

5İngilizceden İngilizceye (Restatement) *

4

TOPLAM

80

TOPLAM

80PUAN HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

Değerlendirme 100 puan üzerinden, yalnızca doğru cevaplar dikkate alınarak yapılmaktadır. Doğru soru başına 1.25 puan kazanılmaktadır. 4 yanlış bir doğruyu götürmediği için sınavda boş bırakılmaması ÖSYM tarafınıdan tavsiye edilmektedir.


PUAN YILDA KAÇ KEZ YAPILIR?

YÖKDİL sınavı yılda 2 kez yapılmaktadır.Güncel sınav tarihleri ÖSYM’nin resmi sayfasından takip edilebilir.


YDS NEDİR?

YDS Sınavı, ülkemizde Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) talimatı ile Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından merkezi olarak yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavıdır.

YDS, yabancı dil bilgisini gramer, okuma, anlama ve kelime bilgisi açısından ölçen çoktan seçmeli test yöntemi ile yapılan sınavdır. Sınavda 80 soru sorulmaktadır. Sınav süresi 180 dakikadır.

YDS 1, 2, 3 NEDİR?

YDS sınavı senede 3 kez yapılmaktadır. İlk sınav “İlkbahar YDS Sınavı” (YDS 1), ikinci sınav ise “Sonbahar YDS Sınavı” (YDS 2), üçüncü sınav “Kış YDS Sınavı” (YDS 3) olarak geçmektedir.


YDS'YE KİMLER BAŞVURABİLİR?

Yabancı Dil Sınavı'na (YDS) aşağıdaki adaylar başvurabilir;

  • Üniversitelerde Doçentlik, Doktora ve Sanatta yeterlilik isteyen adaylar
  • Yüksek lisans programlarına girecek üniversiteden lisans derecesi ile mezun olan adaylar
  • Üniversitelerde lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta olan üniversite öğrencilerinden yüksek lisans veya doktora programlarına devam etmek isteyen adaylar
  • Herhangi bir kamu kuruluşunda çalışan ve dil tazminatı veya yurtdışı görevlendirme nedeni ile yabancı dil bilgisi seviyesi belgesine ihtiyaç duyan adaylar
  • Özel sektörde çalışan (bankalar v.s.gibi) ve yabancı dil tazminatından faydalanmak isteyen adaylar
  • TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı) veya DUS (Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı) sınavlarına girecek adaylar
  • Kamu personeli olmak amacı ile KPSS’ye girecek adaylardan başvuracakları kamu kurumunun talebi doğrultusunda yabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyen adaylar.


YDS ve e-YDS NE ZAMAN YAPILIR?

Mart, Nisan, Mayıs ayları içerisinde bir kez ve Eylül, Ekim, Kasım ayları içerisinde bir kez olmak üzere ve son düzenlemeyle Aralık ayıda eklenerek yılda üç kez yapılmaktadır. ÖSYM, YDS’ E-YDS olarak her ay Ankara, İstanbul ve İzmir’de ÖSYM sınav merkezinde belirlenen sayıda adayla yapmaktadır.

YDS'DE PUAN HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

Değerlendirme 100 puan üzerinden, yalnızca doğru cevaplar dikkate alınarak yapılmaktadır. Doğru soru başına 1.25 puan kazanılmaktadır. 4 yanlış bir doğruyu götürmediği için sınavda boş bırakılmaması ÖSYM tarafından tavsiye edilmektedir.

Eğer YDS’ye aynı dilden birden fazla kez girilir ve birbirinden farklı puanlar alınırsa, bu puanlar içinde en yüksek olan geçerli sayılıp diğerleri dikkate alınmaz.