Anasayfa > Blog > Yüksek Lisans ...

Yüksek Lisans Nasıl Yapılır? Adım Adım Rehber

Selim Hoca

1. Yüksek Lisans Nedir?

Yüksek lisans, lisans eğitimini tamamladıktan sonra belirli bir alanda derinlemesine bilgi edinmek amacıyla yapılan bir akademik programdır. Türkiye'de genellikle 2 yıl sürer ve tezli veya tezsiz olabilir.


2. Yüksek Lisansın Avantajları

Mesleki Kariyer: Uzmanlık alanınızda derinlemesine bilgi sahibi olarak kariyerinizde yükselme imkanı bulabilirsiniz.

Akademik Kariyer: Akademik dünyada kariyer yapmak isteyenler için gereklidir.

Kişisel Gelişim: Yeni bilgiler edinmek ve araştırma yapmak kişisel gelişiminizi destekler.


3. Başvuru Süreci

Program Araştırması: İlgi alanınıza uygun yüksek lisans programlarını ve üniversiteleri araştırın.

Başvuru Gereksinimleri: Her üniversitenin farklı gereksinimleri olabilir. Genellikle transkript, diploma ve başvuru formu istenir.

Dil Yeterliliği: YÖKDİL veya YDS gibi dil sınavlarından geçerli bir puan almanız gerekmektedir.


4. YÖKDİL Nedir?

YÖKDİL, yüksek lisans başvurularında dil yeterliliğinizi kanıtlamak için girmeniz gereken bir sınavdır ve Türkiye'deki üniversiteler tarafından kabul edilir.


5. YÖKDİL'e Nasıl Hazırlanılır?

YÖKDİL sınavına kısa sürede etkili bir şekilde hazırlanmak için doğru kaynakları kullanmak önemlidir. Selim Hoca’nın online YÖKDİL kursu bu noktada devreye girer.

- YÖKDİL, akademik düzeyde İngilizce okuyabilme, okuduğunu anlayıp hızlı bir şekilde yorumlayabilme sınavıdır. Dolayısıyla sizleri Kelime, Dil Bilgisi, Okuduğunu Anlama, Doğru Çeviri ve Soru Çözümü alanlarında sınava hazırlıyoruz.

- Eğitim paketlerimiz Vocabulary (Kelime), Grammar (Dil Bilgisi), Reading (Okuma), Translation (Çeviri), Question Types (Soru Tipleri), Exam Center, Mini Practice Exam, Check Your Progress, Stories (İngilizce Hikayeler) ve Game Changer (İngilizce Haber Çevirileri) ders videolarını içermektedir.

Dersler canlı ders şeklinde değil, tümü sisteme yüklenmiş olan videolar şeklinde izlenmektedir. Bu sayede zaman ve mekan sorunu olmadan istediğiniz şekilde dersleri izleyebilirsiniz.


6. YÖKDİL için Rehberlik

YÖKDİL sınavına hazırlanırken en sık yaşanan sorun, doğru bir çalışma planı oluşturamamaktır. Bu noktada Selim Hoca’nın sunduğu ücretsiz rehberlik hizmeti büyük bir avantaj sağlar. Her eğitim paketinde, Selim Hoca tarafından sınav tarihine kadar ücretsiz birebir rehberlik hizmeti sunulmaktadır. Ayrıca, her öğrenciye özel ders çalışma programı Selim Hoca tarafından hazırlanır. Bu sayede, sınav sürecinizde doğru adımları atarak, gerekli puana ulaşmanız mümkün olur.


Başarı Hikayeleri: Önceki öğrencilerimizin görüşlerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Sonuç

Yüksek lisans süreci planlama ve hazırlık gerektirir. Dil yeterliliğinizi sağlamak için Selim Hoca'nın online kurslarından yararlanarak YÖKDİL sınavına hazırlanabilirsiniz.

Detaylı bilgi ve kayıt için selimhoca.com adresimizi ve eğitim paketlerimizi incelemeye devam edebilirsiniz.


Okuma Çalışmaları

YÖKDİL tarzı sınavlarda başarılı olmak için en önemsenmesi gereken, dolayısıyla bizim de ilk haftadan son haftaya kadar üzerinde durduğumuz bölümdür. Sınavlarda başarıya ulaşabilmek için çok geniş bir yelpazede, çok çeşitli konularda düzenli okuma yapmak olmazsa olmazdır. Bu nedenle adaylar bizimle birlikte yapacakları güncel haber ve makale okuma-inceleme, özgün metin soru çözümleri içeren derslerimiz ile sınav tarihine kadar yüzlerce metin okuması gerçekleştirecektir. Tüm bu çalışmalar sayesinde adaylar sınavların en önemli bölümü olan “Reading” bölümüne iyi bir şekilde hazırlanmış olmakta ve sınav için en önemli beceri olan “hızlı okuma ve okuduğunu anlama” becerisini olabildiğince geliştirmektedirler.


Özgün Egzersizler Ve Soru Çözümleri

Konu anlatımının ardından konu ile ilgili yüzlerce özgün egzersiz ve soru çözümleri ile konuyu pekiştirmeyi amaçlamaktayız.


Kelime Çalışmaları

Kelime çalışmalarımız her bir kelime grubundan (Noun – Adjectives – Adverbs. – Verb – Phrasal Verb – Preposition) oluşmaktadır. YÖKDİL tarzı sınavlar için hazırlık süresinde olmazsa olmaz diyebileceğimiz, “kutsal” sayılan kelimeleri öğretmeyi, kulağınıza ve beyninize “kazımayı” amaçladığımız çalışmamızdır. Bu seride bir yandan eş anlamlı-zıt anlamlı bilgimizi artırıp diğer yandan kelime sorularına bir bakış açısı kazandırmayı amaçlamaktayız.


Dil Bilgisi (Gramer) Çalışmaları

Konu Anlatımı: YÖKDİL’de gerek doğrudan dil bilgisi sorularını çözmek için gerekse cümleleri doğru anlayabilmek için gerekli olan 8 gramer konusunu (Tense / Modal / Active-Passive / If Clauses / Relative Clauses / Adverbial Clauses / Noun Clauses / Gerund-Infinitive-Reductions) anlatıyoruz.


Çeviri Çalışmaları

Bugüne kadar birlikte çalıştığımız adaylarda gördüğümüz en temel sorun sahip oldukları kelime ve dil bilgisini cümleye yansıtıp cümleyi hızlı ve doğru çevirememek olmuştur. Bu sorunu çözebilmek için yaptığımız tüm anlatımlarda cümleleri eksiksiz bir şekilde çevirmekte, hangi ögeyi nereye nasıl bağladığımıza dikkat çekmekteyiz.